Człowiek uzależniony często bagatelizuje problem. Nie dostrzega tego że potrzebuje pomocy a przyznanie się i zaakceptowanie jest pierwszym krokiem do podjęcia leczenia i życia ze świadomością choroby.
Wsparcie najbliższych, rodziny i przyjaciół jest niezbędne do całkowitego rozwiązania problemu u osoby borykającej się z problemem uzależnienia.

 Więcej szczegółów znajdziesz na stronie psychiatra-gabinet.pl. Jednak, żeby wiedzieć jak kompetentnie pomoc choremu potrzebna jest opieka terapeuty i psychiatry. Opieka psychiatryczna może odbywać się w poradniach specjalistycznych. Zapisać się można na wizytę na NFZ lub wizytę prywatną bez skierowania od lekarza rodzinnego. Psychiatra na konsultacjach zleca odpowiednie badania diagnostyczne, prowadzi terapie i w razie potrzeby przepisuje niezbędne leki by zwalczyć skutki uboczne wynikające z uzależnienia. Chory może uczęszczać na wizyty w wybranych dla siebie odpowiednich terminach. W skrajnych przypadkach pomoc psychiatryczna oferowana jest w ośrodkach dziennych lub na oddziałach zamkniętych. Pomoc oferowana jest bezpłatnie, pokrywana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na oddział zamknięty kieruje pacjenta lekarz rodzinny, prywatne poradnie, lub skierowanie wydawane jest prawomocnie na mocy sądu gdy prośba kierowana jest ze strony rodziny chorego. Na oddziale zapewniana jest nie tylko pomoc ale i zakwaterowanie oraz wyżywienie. Najważniejsza jest jednak odpowiednia pomoc specjalisty. W ośrodku lekarz psychiatra prowadzi obserwację pacjenta, widzi jak radzi sobie o danej porze dnia, z czym ma największy problem, następnie doradza jak pacjent powinien funkcjonować po opuszczeniu ośrodka, namawia pacjenta również do uczestnictwa w terapii grupowej z innymi pacjentami ośrodka. Pomoc lekarza psychiatry zaleca się również dla rodziny pacjenta, ponieważ problem uzależnienia dotyka nie tylko samą osobę uzależnioną ale i jej najbliższe otoczenie. Pomoc ta zwiększa świadomość problemu, uczy jak odpowiednio reagować na problem oraz jak wspierać chorego.

Leave a comment